15 Ağustos 2013, 12:08 - 
2013-2014 av dönemi uyarılarla başlıyor

2013-2014 av dönemi uyarılarla başlıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonunun aldığı karar ile 2012-2014 dönemi av sezonu 17 Ağustosta başlıyor.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu’nun aldığı karar ile 2012-2014 dönemi av sezonu 17 Ağustos’ta başlıyor.

Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, yeni dönemde avcılara önemli uyarılarda bulundu. Yılmaztürk, Merkez Av Komisyonu'nun yeni av döneminde aldığı karara göre az olduğu gerekçesiyle keklik türlerinin yanı sıra kılkuyruk, karabaş pakta, kara ördek, tilki ve sansarların koruma altına alınarak avlanılmasının yasaklandığını söyledi. Yeni dönemde belgesiz ve kaçak avcılığa geçit vermeyeceklerini vurgulayan, Bölge Müdürü Yılmaztürk, “Av hayvanı türlerine göre avlanma tarihleri ile limitleri, avlanma usul ve şekillerinin belirlendiği 2013-2014 Merkez Av Komisyonu Kararına göre, Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde bulunan Antalya, Burdur ve Isparta illerinde Av Dönemi Bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu türleri ile 18 Ağustos 2013 günü başlayacaktır. Keklik, tavşan, kaya güvercini, tahtalı, sakarmeke, sakarca kazı, yaban ördekleri, karatavuk, çulluk ve su çulluğu avı 13 Ekim 2013 tarihinde başlayacaktır. Bıldırcın ve üveyik avı sezonu 25 Kasım 2013, keklik ve tavşan avı 27 Ocak 2014, avı serbest olan diğer türlerde 24 Şubat 2014 tarihinde sona erecektir.” dedi. Kesinlikle yasak olan far avının çok büyük yaptırımları olduğunu anlatan Yılmaztürk, Bucak ilçesi yakınlarında far avı yapan vatandaşlara ait 80 bin TL değerinde traktörün ve kullanılan silahların kamulaştırıldığını söyledi.

Avlanmanın belli günler yapılabileceğini belirten Müdür Yılmaztürk, “Avcılık Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde yapılabilecektir. Her tür için bir av gününde avlanabilecek en fazla hayvan sayısı belirlenmiş olup; Bıldırcın 10, Üveyik 8, Karatavuk, Sakarmeke, Sakarca Kazı, Tahtalı 3 er adet, Kınalı keklik, Kum Kekliği ve Kaya Kekliği toplam 2 adet, yaban ördekleri toplam 6 adet, yaban tavşanı 1 adet avlanma hakkı verilmiştir.” şeklinde konuştu.

İKİDEN FAZLA FİŞEK ALAN SİLAHLAR YASAK

 Avlanmanın sadece süper poze, çifte ve tek tüfeklerle yapılabileceği bilgisini veren Yılmaztürk, “Av tüfeği ve av köpeği ile yapılacak olup, haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar ile ses yayan cihazlar ve elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları (gece nişan alma ve görüş dürbünleri, projektör) avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz. Meskun mahallerde, kara yollarına 300 m. mesafede, koruma sahalarında, üretme istasyonlarında, piknik alanlarında avlanmak yasaktır. Tüm avcı dostların avlanma belgesi ve avlanma izinlerini avlaklarda yanlarında bulundurmalarını, 2013 – 2014 Merkez Av Komisyonu Kitabı ile avlanacakları bölgenin haritalarını yanlarına almaları av kaynaklarına verilen kurallar doğrultusunda faydalanmaları hususlarına dikkat etmelerini rica ederek, av sezonunun iyi geçirmelerini dilerim.” ifadesini kullandı.

Kadir ÇelikHaber Detay Reklam Alanı 643x90
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan burdur BURDUR sondaka haberleri haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
YAZARLARIMIZ
Y
Kadir ÇELİK
Zulmü Alkışlayamam
Y
Yiğit SİVASLI
Gelecekteki Arıcılık Sistemi
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
Mehmet Barlas
PKK neden Kılıçdaroğlu'na destek vermedi?
 
FOTO GALERİ
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
SON YORUMLANANLAR
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Başbakan Davutoğlu Bütüner dedi Başkan Çınar son noktayı koydu AK Partide seçim Kayaya emanet Kabak usta ellerde kemaneye dönüşüyor
 
S A Y A Ç
 
Reklam alanı
 
 
ANKET

Sitemizi Beyendinizmi.?

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2011-2012 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz UYARI! yayınlanan haberlerden haber kaynakları ve yazarları sorumludur. Sitemiz sorumlu tutulamaz. Site içersinde yer alan linkler başka sayfa da açılır, ilgili sayfa içeriği konusunda sitemiz sorumlu tutulamaz.

Adres : Konak Mahellasi İsdasyon Caddesi No:16 BURDUR Tasarım:Mustafa ŞİMŞEK 05032 516 69 38
Tel :0 543 20 90 540
Faks : 0 248